Afqanistan: Xalq savaşa mahküm ediyorlar

08/08/21 5:36

Afganistan halkı sokaklara çıkıp talibana karşı Allah akbar sesleri ile Afgan silahlı kuvvetlerine destek verir.

Afganistanda xalq savaşa mahküm ediyorlar. Afganistan Cumhur Başkanı Mohamamad Aşraf Gani Uzbekistanin başkenti Taşkentte toplantı konuşmasında Pakistanin talibana resmi olarak destek verdiğini açıkladı. On bine yakın talibanın Pakistandan Afganistana savaş için geldiklerini beyan etdi ve şu sözlerin devam ettği bu günlerde Afganistanın kuzeyinde Pakistan istihbaratçıları savaşı yunetiyor ve talibanin en büyük destekçisidir. Taliban 200 ilçeyi elegeçirdikten sonra hala şehirlerin merkezlerini tesruf etirmeye çalışıyorlar. Bu günlerde aynı zamanda, Çin, Rusiya, Hindüstan gibi ülkelerinde istihbaratları çok  müdahile ediyorlar.

Halkın ümüdü buydu ki ABD ve NATO askerleri çekildikten sonra savaş azalır ama böyle olmadı savaş dahada artı. Haberlerden duyoruz ki, Türkiye hükümeti Afganistana asker gönderilecek Afgan devletine destek için. Eğer taliban kuzeyde savaşı artırırsalar  büyük ihtimalla daişda falihetlerini başlayacak. Daişin gelişi ile taliban kuzeyde imha olacak onların yerini daiş alacak. Geçen haftada daiş bir polis terafiğinin kafasını kesti bu daişin faliyetlerini gösteriyor.

Kuzeyde savaşların şiddeti ile Kuzeyde yaşayan halk özellikle üzbekler madi ve manavı olarak büyük zara görmüştür.

Eğer savaş devam ederse halk açlikten ölür, halkın şu an  tüm ümüdü  talibana karşi silah alan sivillerdir. Silah alan sivillerde mühimat   problemine maruz kalmışlar.

Afganistandaki savaş bütüm ülkeleri ilerde tehdit eder

Bütün ülkelerin imanı ve vicdanıdır ki,  Afganistan devletın ve Afgan millettin yanında olaraq destek vermeleri gerekiyor.

Özel mühabir: Ming  M. Hamdil

Transqafqaz.com