Elçibəyin devrilməsində BP-nin Rolu…

08/06/17 6:35

Aqil Səmədbəylinin mərhum Prezidentimiz  Əbiüfəz Elçibəyin devrilməsin BP-nin roluna dair sensasion yazısını olduğu kimi təqdim edirik.

-20 Nisan-Aprel 2010’cu ilde BP’nin Meksika körfezinde yerleşen platformu ”Deep Water Horizon’da” dehşetli qeza yaşanmış, bu facie Amerika tarixindeki en önemli petrol sızıntısına sebeb olmuş, 11 işçi ölmüş, 17 nefer yaralanmışdı.
Meksika körfezine axan petrol doğaya ciddi zerer vurmuşdu. Bunun qarşılığında BP, 7,8 milyard dollar tezminat ödemeye mecbur olmuşdu.
”Channel 4” televiziya kanalı bu qezanın sebeblerini araşdırmağı ünlü araşdırmaçı Greg Palas ve ekibine hevale etdi.
Greg Palas bu qezanın sebeblerini araşdırarken çox sayda insanla görüşmüş ve bilgi almışdı. Bunlardan biri de Leslie Abrahams’dı. Leslie, BP’nin yöneticilerinden biri ve” MI-6”ya işlediyini qürurla ifade eden bir İngiltere vetendaşıdır. Greg Palas:”BP yöneticisi(yani Leslie Abrahams) mene ABD merkezli İstihbarat Teşkilatı, MI-6 ve BP’nin Elçi Bey’i, BP’nin çıxarlarına uymadığı üçün darbe teşkil ederek, Cümhurbaşqanlığından uzaqlaşdırdığını söyledi”.
”1992’de BP prezidenti Lord Braun ve Demir Lady Margareth Teatcher Bakıya geldiler. Ancaq istediklerini ala bilmediler.”
Greg Palas deyir ki, Elçi Bey’in devrilmesinden sonra iqtidara gelen Heyder Eliyev dörd ay sonra ihaleye çıxarmadan(tender yapmadan) BP ile Xezerdeki petrol yataqları ile bağlı anlaşma imzaladı.
(İndi görüm bu çox vacib xeberi hansı qezet ve saytlar verecek. Kimin ingilis uşağı olmadığı ortaya çıxacaq. Kitabda qaynağını yazmışam: 3 qaynaq var: İngilterede çıxan bir qezet; Türkiyede çap edilen kitab ve Azerbaycanda bir qezet.

Transqafqaz.com