Putin Biden’den Afganistan’dan Türk Kuvvetlerini Çıkarıp, Rus Kuvvetlerini Sokmasını İstedi

05/08/21 5:35

Dünyanın en çok beklenen Biden-Putin görüşmesi Cenevre’de tamamlandı. Toplantının ilgi görmesinin ana nedeni, Rus basını ve uluslararası uzmanların belirttiği gibi, dünyanın yeniden dağılımı, ikinci Yalta veya Potsdam ile ilgili makaleler oldu.

Putin və Bayden zirve toplantısının islam alemine etkisini konuşacağız. Özellikle Liviya, Suriya, Türkiye ve Afqanistan üzərinə toplantıları tam 4 saat sürdü. Basın toplantısı konuşmalarına bakılırsa gələcək yıllarda və İslam aleminde yapacaklarl işlerde anlaştılar. Gelin başlayalım və görelim. Zirveden sonra Bayden basın toplantısı yapdı. Bigierimizin kaynağı burası, Baydenin tekbaşına yapdığı basın toplantısı. Putinle beraber basın toplantısı yapmağı reddettdi. Bayden “6 ay Rusiyanın ödevlerini yapıb yapmadığını göreceğiz” dedi. Bu sözden, bir anlaşma olduğunu anlıyoruz. Purinde basın toplantısı yapdı. Rusiyayı savundu “Rusiya suçlu değil” ve sair dedi. ABD və ABD liler hakkında çok edebli konuşdu. Bayden “Putinin basın toplantısını seyrettim, güzeldi” ve sair dedi. Bildiyimiz üzere Rusiya, ABD ye bağlı değil. ABD nin onu tanıdığı alanda hereket ediyor. ABD Rusyayı, uluslararası alanda köpək olaraq kullanıyor. ABD pis işi olduğunda, bu köpeği oraya salıyor, ona yaptırıyor. Örneğin Suriyedekı Müslümanlara sürülmesi. Rusya Suriyeden yaklaşık 7 milyon Müslüman sürdü. 1 milyon müslüman öldürüldü. Rus köpeği bu işleri ABD-nin razılığı ile yapdı. Tabii ikisinin de menfaatı var, göstereceğiz.

Bu toplantının İslam alemi acısından en tehlükeli noktası

Putin Baydenden, Rus ordusunun Afqanistana girmesine izn istedi: “Rus ordusunun Afqanistana girib, orada nufuz qazanmasına ve ya İranda rus nufuzu kalmasına izn ver”. Bayden tam olaraq ne dedi: “Putin benden istedi ki, Rusiya ABD-nin çekilmesi sonrası Afqanistanda barışın sağlanmasına askeri olaraq katkıda bulunsun”. Afqanistanda şu anda Sünni Müslümanları temsil eden Taliban ile ABD-nin bazi azınlıklardan kurduğu hükümet arasında savaş var, bu savaş çıkacak. ABD işğalı öncesi savaş zaten vardı. Sünnü müslümanları temsil eden Taliban. Kuzey Afqanistanda, Mezari Şerifdeki laikler ve kommunistlerle zıt idi. Bayden: “Putin benden bunu taleb” etdi. Amma Bayden Rusiyanın Afqanıstana girişine izin verip vermeyeceğini söylemedi, bunu açıklamadı. Bu talebin anlamı nedir?. Rus ordusu Afqanistana girerse, Talibanla savaşacak ve rus ordusu şiilerden destek alacaq. Kabili, Kabil havaalanını ve sair onlara teslim eder. Suriyede bunu yapdı, bunları anlatacağız. Rusiya Suriyedeki Sünnü müslümanları nasıl sürdü, soykırım yapdı. Bütün dünyadan (İrak, İran hetta Afqanistandan) Şiileri getirdi. Rusiya halen Şii milisler getirib, Suriyede savaştırıyor. Rusiya Şiileri, Sünnü Müslümanlara karşı doğal .bakarsınız, bütün savaşları Müslümanlara karşı, yani düşmanları Müslümanlar. Şia akidesinin temeli: “Ortadan kaldırılması gereken düşman, Müslümanlar”. O üzden parolaları “Hüseynin intikamı”. Yani “Hüseynin intikamını almaq istiyoruz” ve bunun üçün her sene toplantı yapıyorlar, amma mesele Müslümanlar. Meselen: “Sırplardan, Sultan Muradın intikamı” deye her sene toplanmiyorlar, o bir sünnü müslüman. Haclılara, İngilislere ve sair karşı savaşlarda müslümanlar kimsenin intikamını almaq üçün savaşmadılar, amma şieler bunu yapıyor.

Bayden Afqanistanda ne yapacağını açıqlamadı. Rusiyanın nüfuzu Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan da çok güclü Afqanistana da girmek istiyor. Afqanistanı da alırsa, İran ile direkt iletişimde olacaq, buna kim etiraz ede bilir? Çin. Afqanistan Çinin de nüfuz alanında. Adeta Rusiya ABD-ye “Afqanistanı ver, Çine karşı seninle olayım” dedi. Afqanistan doğal kaynaqlar bakımından çok zengin. ABD kolayca izn verebilir. “Duşmanlarımız Rus ve Müslümanlar kolayca savaşşın, ikisi de zayıflasın” diyebilir. Ama ABD ne düşünecek bilemiyoruz. Ama bu tehlükeli konudan Bayden bahsetti. Putin de “Afqanistanda olanları konuştuk” şeklinde üstü kapalı zikretti. Tabi kim araya girdi ya da önceden itiraz itti? Türkiye. Türkiye NATO-da itiraz itti. Erdoğan Baydene “Türk askeri Kabul havaalanında kalsın” dedi. ABD henüz cavab vermedi. ABD ve NATO kuvvetlerinin Afqanistandan çekilmesi sonrası, Kabil havaalanının korunması ve idaresine Türkiye talip. Soru şu: “Rus ordusu ve uçakları girerse ne olacak”? Taliban rus ordusunu karada yenebilir, tecrübesi var, ama yeni teknolojilere sahib değil, ucakları ve hava üstünlüyü yok, bir kara ordusu, tıpkı Libyadakı kibi. Türkiye ileri teknolojiye sahib. Zannederim Türkiyenin orada kalması, Rusu girmeye korkudacak. Çünki Türk hava savunması, Türk silah teknolojisi Rusiyayı Libyada və Karabağda perişan etti. Aynısı Afqanistanda da olur ve Türkiye Afqanistana çok yakın. Baxın sadece aralarında İran var ve bütün bu ülkeler Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan Türk-İslam ülkeleri. Burada Türkiyenin askeri olaraq, çok önemli. Tabii ki, itiraz edecek İran. İranın kurulmasına neden bütün Avrupa yardım etti? Duvar görevi görmesi üçün. Görüyoruz ki, Türkiye sünni Müslüman. İrak Saddam düşene kadar Sünni müslüman ağırlıklıydı, bütün buralar Sünni Müslüman ağırlıklı. İslam alemi ikiye bölünmüş durumda. Batı Sünni Müslüman dünyası, ortada İran duvarı. Doğuda Sünni İslam dünyası. İslam alemi, 4 halife ve Emiviler döneminde birleşikdi. Kismen Abbasiler zamanında. Ama çözülme de Abbasilerle başladı. Hatta Selcuklular gölgesinde de bütün devlet birdi. Ama Selcuklunun yıkılmasından bu güne devlet hiç birleşemedi. Bu bize İranın duvar devlet olduğunu gösteriyor. Almaniya ve Rusiya arasında Polonya gibi. Her halükarda önümüzdeki günlerde ABD-Rus ittifakının akibetini göreceğiz.