Genel Sekreter Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ile görüştü

09/02/22 12:11

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile 7 Şubat 2022 tarihinde Bakü’de bir görüşme gerçekleştirdi.

Genel Sekreter Amreyev ve Dışişleri Bakanı Bayramov, İstanbul Zirvesi’nin sonuçları, TDT çerçevesindeki işbirliğinin mevcut durumu ve Türk Dünyası’ndaki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Genel Sekreter, TDT çerçevesinde çok yönlü ilişkilerin güçlendirilmesine Azerbaycan’ın aktif katkısının altını çizerek Bakan’a “Türk Dünyası 2040 Vizyonu”un uygulanmasına yönelik gerekli belgelerin hazırlanması için Sekretarya’nın devam eden faaliyetleri, Türk Yatırım Fonu’nun kuruluşu ve uluslararası kuruluşlarla artan ilişkiler hakkında bilgi verdi.

Taraflar ayrıca, önümüzdeki dönem için Azerbaycan tarafının inisiyatifiyle yeni alanlarda toplantıların yanı sıra üst düzey etkinliklerin düzenlenmesi için ortak çalışmalar yapılması için görüş alışverişinde bulundular.

Genel Sekreter ve Bakan ayrıca, mevcut küresel ve bölgesel gündemde yer alan, karşılıklı çıkarları ilgilendiren konuları da ele aldılar.

 

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir