Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi İstanbul’da toplandı.

12/02/22 10:20

İSTANBUL. 11.02.2022

Türk Devletleri Teşkilatı’nın daimi istişare organı olan Aksakallar Konseyi’nin 12. Toplantısı 9-11 Şubat 2022 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Ev sahipliğini TDT Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’in ve başkanlığını Aksakallar Konseyi Başkanı, Milletvekili, Büyük Millet Meclisi 28. Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti 27. Başbakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı toplantıya, Azerbaycan Cumhuriyeti Eski Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov, Kazakistan Cumhuriyeti Parlamento Senatosu Senatörler Konseyi Üyesi ve Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Kamu Konseyi Üyesi İkram Adyrbek, Kırgız Cumhuriyeti Meclis Eski Başkanı Medetkhan Sherimkulov ve Özbekistan Cumhuriyeti Âli Meclisi Gençlik, Kültür ve Spor Senato Komitesi Başkanı Bakhtiyor Sayfullayev, Üye Devletler tarafından yeni atanan Aksakallar olarak Toplantıya katıldılar.

Toplantının açılışında, Genel Sekreter Baghdad Amreyev yeni atanan Aksakalları tebrik ederek, Aksakalların bilgi, birikim ve tecrübeleriyle, Teşkilatın görünürlüğünün artırılmasında ve entelektüel potansiyelinin zenginleştirilmesinde önemli rol oynayacaklarını kaydetti.

Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, açılış konuşmasında, TDT’nın dünya çapında artan önemi, prestiji ve kurumsal kapasitesine değinerek, Aksakallar Konseyinin Teşkilat içindeki statüsünün, faaliyetlerini etkili bir biçimde sürdürmesini sağlayacak şekilde ve Üye ve Gözlemci Devletler arasındaki çeşitli işbirliği alanlarına katkıda bulunmak üzere güçlendirildiğinin altını çizdi.

Aksakallar, Konseyin yeni güncellenen ve kabul edilen Yönetmeliği başta olmak üzere çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundular. Aksakalların ele aldıkları Teşkilatın gündemindeki çeşitli konulardan bazıları; Türk Dünyası Başkentleri Girişimi, Türk Dünyası Gençlik Girişimleri, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın açılış programı, bu yıl Bursa’nın İznik kentinde düzenlenecek 4. Dünya Göçebe Oyunları, Orhun Değişim Programı başta olmak üzere Türk Üniversiteler Birliği’nin çalışmaları ve Ortak Tarih, Coğrafya ve Edebiyat Ders Kitaplarının hazırlık çalışmaları.

Gündem maddeleri üzerinde müzakereleri takiben Aksakallar Konseyinin aldığı bir dizi tavsiye kararının, hazırlanacak protokolle Türk Devletleri Teşkilatı’na sunulması kararlaştırıldı.

Aksakallar Konseyi ayrıca, Genel Sekreter ve Sekretaryanın, TDT Üye ve Gözlemci Devletleri arasındaki işbirliği ve koordinasyonun genişletilmesindeki rolünden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Konseyin bir sonraki Toplantısının Temmuz 2022’de Kırgızistan’ın Issık-Göl kentinde düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Toplantının son günü, Türk Devletleri Teşkilatı Dönem Başkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Aksakallar Konseyi heyetini ve TDT Genel Sekreterini 11 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’da kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un da hazır bulunduğu kabulde, İstanbul Zirvesi’nin kararları ve sonuçları ile yeni düzenlenen yapısıyla Aksakallar Konseyinin bu ilk toplantısının mahiyeti ve Türk Dünyası’ndaki işbirliği perspektifleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Kaynaq: https://www.turkkon.org

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir